Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
galika

AUTOMAT TOKARSKI

Automaty tokarskie to rodzaj obrabiarek skrawaniem, które zostały stworzone z myślą o usprawnieniu i poprawieniu wydajności prac związanych z toczeniem. Doskonale sprawdzają się podczas produkcji wielkoseryjnej i masowej, ponieważ skonstruowane są w ten sposób, aby cały cykl pracy odbywał się automatycznie i wyłącznie maszynowo, bez udziału osób. Na automacie tokarskim najczęściej obrabiane są pręty lub przygotówki, np. w postaci odkuwek.Pozwalają one na pracę z przedmiotami o różnej wielkości, a jednocześnie zachowują dużą precyzję wykonania. Automaty tokarskie dzielą się na:

  • jednowrzecionowe,
  • wielowrzecionowe  (pionowe lub poziome),
  • rewolwerowe,
  • wzdłużne,
  • poprzeczne.

Sterowanie krzywkami, czyli automat krzywkowy

Automaty tokarskie sterowane są za pomocą krzywek, stąd ich zamienna nazwa automaty krzywkowe. Jest to jeden z niezawodnych sposobów sterowania, który wykorzystywany jest już od wielu lat. Krzywki dzielą się na bębnowe i tarczowe, spełniają one funkcje napędzające oraz sterujące.


Krzywkowe automaty tokarskie to wiekowa technologia i powoli wypierane są przez bardziej zaawansowane urządzenie, jakim jest np. centrum tokarskie. Nadal jednak sprawdzają się w wielu okolicznościach z uwagi na wysoką precyzję pracy i ekonomiczność rozwiązania. Wykorzystywane są w branżach motoryzacyjnych, przemyśle elektronicznym oraz przy produkcji zegarków. Coraz większą popularnością cieszą się automaty tokarskie CNC sterowane komputerowo.

copyright © 2021
projekt strony IRN Multimedia | oprogramowanie choruzy.pl