Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
galika

DRĄŻARKI

Do obróbki elektroerozyjnej wykorzystywane są urządzenia zwane drążarkami. Ich działanie polega na usuwaniu części wierzchniej warstwy przedmiotu za pomocą wyładowań iskrowych tworzących się pomiędzy elektrodą a elementem obrabianym. Metoda ta wykorzystywana jest do obróbki materiałów,które nie mogą być poddane toczeniu, szlifowaniu czy frezowaniu.Charakterystyczne dla obróbki elektroerozyjnej jest wysoka wydajność i niezwykła precyzja.


Drążarki dzielą się na drążarki wgłębne i drutowe. Ponadto występują też drążarki ultradźwiękowe, dzięki którym możliwa jest obróbka materiałów nieprzewodzących prądu oraz elektrodrążąrki do obróbki przewodników.

Drążarka drutowa

Drążarki drutowe to nic innego jak urządzenia, których elektroda ma kształt cienkiego drucika. Jest on zbliżany do materiału obrabianego i w ten sposób odcina jego kolejne fragmenty tworząc pożądany kształt. Ruch elektrody jest ściśle określony. Porusza się ona zgodnie z wcześniej zaprogramowanym torem.

Do usuwania zbędnego materiału wykorzystuje się system przepłukiwania, który dodatkowo pełni funkcję schładzania narzędzia i materiału obrabianego. Pozwala to zachować bezpieczeństwo pracy, a także właściwy kształt i parametry materiału.

Elektrodrążarka wgłębna EDM

Drążarki wgłębne wykorzystywane są do obróbki materiałów, które łatwo przewodzą prąd elektryczny. Wyposażone są w kształtowaną elektrodę wyfrezowaną z miedzi, mosiądzu lub grafitu. W procesie obróbki elektrodrążarką wgłębną elektrodę „zanurza się” w obrabianym przedmiocie, który przyjmuje jej kształt. Dzięki temu powstają elementy form wtryskowych, narzędzi ora zwykrojników. Może być również wykorzystana do gwintowania w materiałach, które ze względu na właściwości fizyczne nie mogą być poddane innym rodzajom obróbki,np. skrawaniu.

Do czego używane są elektrodrążarki?

Elektrodrążarki najczęściej wykorzystywane są do produkcji części i komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego i elektronicznego. Używane są także do wyrobu matryc, form i wykrojników. Znajdują zastosowanie w obróbce materiałów uznawanych za trudne, twarde, wymagających niskiego poziomu naprężeń szczątkowych. Stosunkowo tania obróbka pozwala na tworzenie zarówno prototypów detali, jak i całych serii produkcyjnych.

Zalety wykorzystania elektrodrążek

Po pierwsze, elektrodrążarki nie wymagają oprzyrządowania (w pozostałych urządzeniach do obróbki skrawaniem należy regularnie wymieniać lub ostrzyć noże), co znacznie obniża koszty produkcji. Dodatkowo mogą produkować złożone kształty z wysoką dokładnością, która byłaby trudna lub niemożliwa do osiągnięcia w tradycyjnych procesach obróbki. Wreszcie, są znacznie szybsze niż pozostałe maszyny CNC, co czyni je idealnymi dla dużych serii produkcyjnych.


Dużą zaletą elektrodrążarek jest też możliwości pracy z materiałami trudnymi w obróbce, takimi jak stal hartowana czy węglik spiekany. Dodatkowo obróbka EDM zapewnia mniejszą utratę materiału. W naszej ofercie znajdują się drążarki o standardowych rozmiarach oraz modułowe renomowanej firmy ONA.


ZOBACZ OFERTĘ
copyright © 2022
projekt strony IRN Multimedia | oprogramowanie choruzy.pl