Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
galika

TOKARKI, POPULARNE MASZYNY DO OBRÓBKI SKRAWANIEM

Celem toczenia, czyli czynności wykonywanych na urządzeniach zwanych tokarkami, jest osiągnięcie zamierzonego kształtu przedmiotu poprzez jego obróbkę skrawaniem. Obrabiany przedmiot zamocowany jest w tokarce, a następnie, poprzez kontakt z narzędziem, skrawane są jego zewnętrzne warstwy,aż do uzyskania właściwej formy. Obiekt poddawany toczeniu jest obracany wokół własnej osi, nazywa się to głównym ruchem obrotowym. Oddziałujące na niego narzędzie wykonuje ruch posuwowy oraz może być ustawione pod różnymi kątami. Z uwagi na ruch narzędzia wyróżnia się następujące rodzaje toczenia:

  • wzdłużne,
  • poprzeczne,
  • skośne,
  • złożone (połączenie dwóch wymienionych rodzajów podczas obróbki jednego przedmiotu).

Uzyskiwane na tokarce kształty mogą mieć powierzchnie stożkowe, walcowe, płaskie, śrubowe lub różnie kształtowane.

Nowoczesne tokarki CNC

Praca na tokarkach znana jest już od wielu lat, niegdyś był to wymagający precyzji i doświadczenia fach. Dzisiaj tokarki wyposażone są w technologię CNC, czyli Computer Numerical Control, jest to numeryczne sterowanie komputerowe. Umieszczony w obrabiarce komputer kontroluje wszystkie układy, a zastosowanie oddzielnych silników dla każdego z nich eliminuje oddziaływanie kinematyczne.


Wśród tokarek CNC wyróżniane są dwa rodzaje urządzeń,tokarki uniwersalne oraz nowoczesne automaty tokarskie. Wykorzystanie w nich komputerów pozwala usprawnić proces toczenia, a otrzymane przedmioty wykonywane są z większą precyzją.

Przewaga tokarek CNC nad konwencjonalnymi maszynami

Tokarki CNC wypierają konwencjonalne urządzenia, ponieważ dają większe możliwości. Przede wszystkim nowoczesne maszyny wyposażone w sterowanie komputerowe nie wymagają dużego udziału operatora. Często jego rola ogranicza się wyłącznie do uzupełniania materiału i odebrania gotowego elementu. Do uruchomienia maszyny potrzebna jest jednak wykwalifikowana osoba, która bez problemu poradzi sobie z zaprogramowaniem cyklu pracy.

Urządzenie umożliwia precyzyjną obróbkę w krótkim czasie i charakteryzuje się wysoką wydajnością. Tokarki CNC dają też możliwość obróbki detali o skomplikowanych kształtach często bez konieczności zmiany narzędzia. Co ważne, zachowują przy tym doskonałą jakość wykończenia przedmiotu. Cechy te sprawiają, że maszyna nadaje się do wykorzystania w przemyśle na dużą skalę.

Do czego wykorzystywane są tokarki CNC?

Możliwości zastosowania tokarek CNC jest bardzo wiele, ten fakt nie zmienia się od wielu lat. Co więcej, z detali wykonanych technologią obróbki skrawaniem korzysta bardzo dużo nowoczesnych branż. Nie bez powodu, tokarki CNC wykorzystywane są do produkcji wielkoseryjnej i masowej detali o różnych gabarytach i z różnych materiałów. Wśród metali poddawanych obróbce skrawaniem można wyróżnić między innymi stal nierdzewną, miedź oraz stopy żelaza.

Nie sposób wymienić wszystkich branż, które korzystają z możliwości tokarek CNC, ponieważ jest ich zbyt wiele. To zarówno przemysł zegarkowy potrzebujący niezwykle drobnych i precyzyjnych elementów, jak i branża lotnicza produkująca ogromne maszyny. To również przemysł naftowy i gazowy, motoryzacyjny, medyczny, elektroniczny, górniczy, energetyczny, hutniczy, stoczniowy, a nawet papierniczy.

ZOBACZ OFERTĘ
copyright © 2022
projekt strony IRN Multimedia | oprogramowanie choruzy.pl