Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
galika

TOKARKI, POPULARNE MASZYNY DO OBRÓBKI SKRAWANIEM

Celem toczenia, czyli czynności wykonywanych na urządzeniach zwanych tokarkami, jest osiągnięcie zamierzonego kształtu przedmiotu poprzez jego obróbkę skrawaniem. Obrabiany przedmiot zamocowany jest w tokarce, a następnie, poprzez kontakt z narzędziem, skrawane są jego zewnętrzne warstwy,aż do uzyskania właściwej formy. Obiekt poddawany toczeniu jest obracany wokół własnej osi, nazywa się to głównym ruchem obrotowym. Oddziałujące na niego narzędzie wykonuje ruch posuwowy oraz może być ustawione pod różnymi kątami. Z uwagi na ruch narzędzia wyróżnia się następujące rodzaje toczenia:

  • wzdłużne,
  • poprzeczne,
  • skośne,
  • złożone (połączenie dwóch wymienionych rodzajów podczas obróbki jednego przedmiotu).

Uzyskiwane na tokarce kształty mogą mieć powierzchnie stożkowe, walcowe, płaskie, śrubowe lub różnie kształtowane.

Nowoczesne tokarki CNC

Praca na tokarkach znana jest już od wielu lat, niegdyś był to wymagający precyzji i doświadczenia fach. Dzisiaj tokarki wyposażone są w technologię CNC, czyli Computer Numerical Control, jest to numeryczne sterowanie komputerowe. Umieszczony w obrabiarce komputer kontroluje wszystkie układy, a zastosowanie oddzielnych silników dla każdego z nich eliminuje oddziaływanie kinematyczne.


Wśród tokarek CNC wyróżniane są dwa rodzaje urządzeń,tokarki uniwersalne oraz nowoczesne automaty tokarskie. Wykorzystanie w nich komputerów pozwala usprawnić proces toczenia, a otrzymane przedmioty wykonywane są z większą precyzją.

copyright © 2021
projekt strony IRN Multimedia | oprogramowanie choruzy.pl